آیا تصمیم گیری، پدیده عجیب و ناشناخته ایست یا آنکه کار راحت و ساده ایست؟ هنوز معلوم نیست که چگونه، چه موقع و کجا تصمیم ساخته و پرداخته می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بقول مدیر عامل شرکت جنرال موتورز “اغلب سخت می باشد که بگویم که چه کسی و چه موقعی تصمیم گرفته می باشد و حتی چه کسی مبداء تصمیم بوده می باشد. غالبا من نمی دانم در جنرال موتورز چه موقع تصمیم گرفته می گردد ؟ من بخاطر نمی آورم که در یک جلسه کمیته ای بوده باشم و مسائل به رای گیری گذارده گردد. معمولا یک نفر مسائل را اختصار می نماید. دیگران با تکان دادن سر یا ابراز نظر خود به تدریج به اجماع می رسند”. اگرچه افلاطون روح انسانی را به ارابه ای تشبیه کرده می باشد که توسط دو اسب خرد و احساس به حرکت می آید، اما در قرون اخیر دانشمندان به خرد بیشتر بها داده و از احساسات به عنوان بخشی که مانع خردورزی می باشد یاد نموده اند.  در تصمیم گیری تا کنون این عقیده بیشتر مطرح بوده می باشد که بشر در تصمیمات خود –آنجا که سخن از نفع و ضرر می باشد- کاملا عقلایی و بدور از احساسات اقدام می نماید. اما بعضی از شواهد مطرح در روانشناسی در سالهای اخیر نشان داده می باشد که بشر در تصمیم گیری و رفتار خود از هر دو اسب بهره گیری می نماید.

تحقیقاتی که گزارش آن در انجمن اقتصاد آمریکا در ژانویه 2005 مطرح گردیده می باشد، حاکی از آن می باشد که تکنولوژی جدید به بشر این امکان را داده می باشد تا تصویر برداری تشدید شده بوسیله مغناطیس برای مشخص کردن وظایف هر بخش از مغز نماید. این کار امکان ثبت لحظه ای فعالیت های مغز را می دهد. دانشمندان مدیریت و اقتصاد از دانشمندان پزشکی و روانشناسی خواسته اند که امکان اینکه بشود متوجه گردید که کدام بخش از مغز کار تصمیم گیری را انجام می دهد را مد نظر قرار دهند.

بعنوان مثال، ذهن بشری موضوع ارزش مورد انتظار در حوادث آینده در اقتصاد را مورد محاسبه قرار می دهد.

اینکه یک فرد در بازار بورس سرمایه گذاری می کند و یا هزینه بیمه عمر را پرداخت می نماید، بستگی به آن دارد که آن فرد چگونه آینده را در نزد خود تصویر نموده و به حوادثی که ممکن می باشد اتفاق بیفتد چه مقدار وزن بدهد. ممکن می باشد که شما ارزش مورد انتظار بیمه عمر را با اینکه کم می باشد بیشتر مورد توجه قرار دهید، زمانی که فکر میکنید با احتمال زیاد قبل از بازنشستگی شما، قیمت سهام کاهش پیدا خواهد نمود.

تصمیم گیری تحت تاثیر تعدادی از عوامل می باشد، مانند:

الف – عوامل عقلایی:

مقصود، عوامل قابل اندازه گیری از قبیل هزینه، زمان، پیش بینی ها و غیره می باشد. یک تمایل عمومی هست که بیشتر بدین عوامل پرداخته و عوامل غیر کمی را از یاد ببریم.

ب –  عوامل روانشناختی:

مشارکت بشر در پدیده تصمیمگیری روشن می باشد. عواملی از قبیل شخصیت ، توانائی های او، تجربیات، درک، ارزشها، آمال و تأثیر او مانند عوامل مهم در تصمیمگیری می باشند.

ج –  عوامل اجتماعی:

موافقت دیگران بخصوص کسانی که تصمیم به نوعی بر آنان تاثیر می گذارد، از مسائل مهم تصمیمگیری می باشد. در نظر داشتن این عوامل از مقاومت دیگران در برابر تصمیم می کاهد.

 

د –  عوامل فرهنگی:

محیط دارای لایه های فرهنگی متعددی می باشد که به نام فرهنگ منطقه، فرهنگ کشور و فرهنگ جهانی خوانده می گردد. همچنین فرهنگ خود سازمان نیز بایستی مطمح نظر قرار گیرد. این فرهنگها بر تصمیم فردی و یا سازمانی ما در قالب هنجارهای مورد قبول جامعه، رویه ها و ارزشها تاثیر می گذارند.(بابایی زکیلکی ،1379، 20).

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید